Protestuję!

Dzisiejsza trudność polega na tym, że chcąc napisać lekki, wakacyjny felieton, sama sobie wydaję się zdradziecką mordą i kanalią. Dreszcz mnie przeszywa na samą myśl, że miałabym cieszyć się słoneczkiem, słuchać ptaszków i zbierać jagody w czasie, gdy część społeczeństwa snuje się ze świecami i wznosi okrzyki protestu.

Zgadzam się z tym, że należy protestować, gdy dzieją się rzeczy niegodne i wstrętne, dlatego protestuję przez cały czas. Odkąd pamiętam, wiecznie protestuję, chociaż nie zawsze zgodnie z obowiązującym wektorem słuszności.

Moją największą niezgodę budzi to, co dla większości jest stanem normalnym. (Wiele rzeczy uznawanych za normę jest dla mnie nie do przyjęcia, więc protestuję nawet w snach.) Protestuję przeciwko temu, żeby ludzie bez żadnych umiejętności, wiedzy, a często też bez formalnego wykształcenia – tak zwani politycy -  mieli moc sprawczą psucia tego, co jest dobre i wprowadzania własnych wizji jako obowiązującego modelu życia. Protestuję przeciwko zwyczajowi obdarzania klasy politycznej nieziemskimi przywilejami, które tę klasę nie tylko w zawrotnym tempie demoralizują, ale i skutecznie odklejają od rzeczywistości.
Protestuję przeciwko nazywaniu ludzi kanaliami i zdradzieckimi mordami. Protestuję także przeciwko nazywaniu ludzi katolami, katofaszystami i katobolszewią. Wnoszę sprzeciw przeciwko publicznym, niekontrolowanym wybuchom furii Jarosława Kaczyńskiego. A także przeciwko pornograficznym, emocjonalnym wiwiseksjom, wykonywanych na Kaczyńskim przez jego przeciwników.

Protestuję tak wobec ośmieszania i odczłowieczania protestujących, jak i przeciwko jadowitej pogardzie dla niebiorących w tym udziału. A na marginesie protestuję przeciwko opiniom, że celem nadrzędnym powinna być jednomyślność. Jednomyślności nie da się osiągnąć inaczej, jak tylko poprzez dyktaturę, zastraszenie i eliminację oponentów.
Nie chcę powrotu PRL-u, nie chcę powrotu inkwizycji, nie chcę powrotu pańszczyzny i w ogóle żadnych cholernych powrotów sobie nie życzę.

Protestuję przeciwko upartyjnieniu kanonów literatury, kultury, sztuki, edukacji. Protestuję przeciwko ureligijnieniu polityki i upolitycznieniu religii. Dalej? Bo jest tego o wiele, wiele więcej.
Nie podoba mi się, że wiecznie ktoś próbuje się do mnie zbliżyć wyłącznie po to, żeby mi coś sprzedać lub do czegoś wciągnąć (do marketingu najczęściej). Protestuję zatem przeciwko uhandlowieniu relacji międzyludzkich.

Protestuję przeciwko niepłaceniu za pracę, przeciwko kreatywnej księgowości pozwalającej unikać zobowiązań. Przeciwko amoralnym praktykom naciągania poczciwych ludzi za pomocą rzekomego doradztwa. Nie zgadzam się  z legalnym oszustwem znanym jako telemarketing. Protestuję przeciwko reklamie podszywającej się pod informację.

Nie zgadzam się na gnębienie i mobbing w pracy. Nie zgadzam się na spuszczanie ze smyczy wszelkiej maści oszustów pod hasłem pełnej wolności rynku. Protestuję przeciwko totalnej kontroli obywateli pod pozorem ochrony przed oszustami.

Protestuję przeciwko dewastacji i wycince lasów, w tym Puszczy Białowieskiej. Protestuję przeciwko zabijaniu, dręczeniu i pożeraniu czujących istot. Przeciwko ubojowi rytualnemu i nierytualnemu. Przeciwko wysyłaniu wojska na obce wojny. Przeciwko wszelkiej gloryfikacji czy uromantycznianiu zabijania, wojny, walki. Stawiam weto wojnie płci. Seksizmowi. Seksualizacji dzieci. Przymusowemu celibatowi.

Protestuję przeciwko nadużywaniu władzy i nieużywaniu rozumu. I to wcale nie jest koniec listy moich protestów. To zaledwie początek.

Przy takim nasileniu niezgody pozostaje mi kontynuować wewnętrzną emigrację, na którą się udałam przed laty.

ANNA NOWAKOWSKA  

Zdziwój Nowy, 25 lipca 2017 r.

Informacje o Tygodnik Ciechanowski

Tygodnik regionalny ukazujący się od 1979 r. na północnym Mazowszu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczeństwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Protestuję!

  1. ~RENATA OCHOCIŃSKA pisze:

    Ja też protestuję. Ale po swojemu. Chyba ogolę się. Na łyso. I tak coraz dziwniej patrzą na mnie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>